Алергічний риніт і промивання носа сольовим розчином

Алергічний риніт – це запалення (набряк і / або подразнення) слизової носа у відповідь на дію алергенів. Алергічний риніт часто зустрічається як у дітей, так і у дорослих. Виділяють кілька форм алергічного риніту – цілорічний (більше чотирьох днів на тиждень або чотири тижні на рік) або сезонний (менше чотирьох днів на тиждень або чотири тижні на рік). Найпоширенішими алергенами сьогодні є: пилок трави або дерев, цвіль, пилові кліщі або лупа тварин (крихітні лусочки шкіри).

Люди з алергічним ринітом відчувають симптоми:

  • закладеність носа,
  • нежить,
  • свербіж в носі і очах
  • сльозотеча
  • чхання

Багато людей з алергією шукають прості і доступні методи лікування, які можна використовувати без обмеження за часом і до яких не розвивається звикання, особливо якщо вони не отримують достатнього полегшення від звичайних ліків і методів лікування.

Промивання носа сольовим розчином може бути одним з них.

Як промивання носа може допомогти при алергії?

Більшість безрецептурних сольових назальних розчинів для промивання є ізотонічними, що означає, що концентрація розчину така ж, як на слизовій носа. У гіпертонічних версіях концентрація солі вище.

Промивання носа фізіологічним сольовим розчином прибирає сухість слизової оболонки носа, зменшує запалення і відновлює природну вологу і рН слизової. Також, промивання носа великим об’ємом сольового розчину допомагає зменшити в’язкість назального секрету, зняти закладеність носа і поліпшити носове дихання.

Сольові розчини для промивання носа також допомагають зберегти нормальне функціонування війок на слизовій носа. Вії – це маленькі, схожі на волосся структури, які допомагають зволожувати повітря, що йде до ваших легким, затримують бактерії, щоб вони не потрапили в клітини, і беруть участь в розпізнаванні запахів.

Сольовий розчин для промивання допомагає видалити пилок з слизової носа. Його ефективність підвищується якщо використовувати такий розчин після прогулянки на вулиці.

Також, використання сольового розчину перед застосуванням лікарського препарату у вигляді спрею, наприклад, глюкокортикостероїду підвищує його ефективність. Густий слиз може перешкоджати роботі стероїду на слизовій, а сольовий розчин очистить ніс від густого слизу і забруднень.

Для пацієнтів з алергією на пилок рекомендується робити від одного до трьох зрошень в день в сезон цвітіння перед застосуванням назальних спреїв.

У дослідженнях не доведені переваги гіпертонічних сольових розчинів над ізотонічними.

Який розчин для промивання носа найкраще використовувати при алергії: сольовий або морський?

Найкраще для промивання носа при алергічному риніті використовувати фізіологічний сольовий розчин. Розчини для промивання носа з морською водою можуть містити сторонні хімічні речовини і консерванти, які подразнюють і без того запалену слизову носа.

Деякі комерційні розчини можуть містити натуральні цукру в комбінації з фізіологічним сольовим розчином, які роблять промивання носа ще комфортніше. Одним з таких природних цукрів є ксилітол. Ксилітол допомагає знизити в’язкість слизу, що сприяє кращому очищенню носа, сприяє нормальній роботі війок слизової оболонки носа, а також зволожує і запобігає сухості слизової. Ксилітол – один з небагатьох речовин, які необхідні для комфортного промивання носа.

Приготувати сольовий розчин вдома або купити в аптеці?

Хлорид натрію, наприклад, у вигляді кухонної солі або кулінарної солі, містить різні добавки, такі як кремнезем, фероцианід, йод або фтор. Ці всі добавки подразнюють слизову оболонку носа. Така харчова сіль також не містить іонів Са і К + в концентраціях, присутніх на слизовій оболонці, які необхідні для правильного функціонування носових війок.

Як правильно використовувати сольовий розчин при промиванні носа?

Промивання носа сольовим розчином повинно проводитися за допомогою пляшки з великим об’ємом, тільки таким чином можна домогтися ефективного очищення носа. Комерційні препарати у вигляді спрею тільки зволожують слизову, але не сприяю очищенню носа і придаткових пазух носа.

Положення голови при промиванні має бути строго вертикальним, що запобігає попадання забрудненого розчину через слухову в трубу в середнє вухо і мінімізує ризик розвитку отиту.

Гнучка пляшка з позитивним тиском, яке контролюється вручну запобігає розвитку баротравми слизової носа і її пошкодження. Постійне промивання носа з використанням спреїв з дуже високим тиском травмує слизову носа, і як наслідок можуть розвиватися носові кровотечі.

Система для промивання носа Sinusalt® – це комбінація розчину Рінгера (Locke-Ringer) і ксиліту, натурального цукрового спирту. Додавання ксиліту покращує очисні властивості зрошувального розчину, сприяючи видаленню бактерій і грибків з епітеліальних клітин. Крім того, ксиліт має пом’якшувальний і зволожуючий ефект, так як він дуже гігроскопічний. За допомогою відповідного іригатора, такого як флакон SinuSalt, процес зрошення носа займає всього 3-4 хвилини.

Зрошення носа необхідно виконувати з комфортом, і воно не повинно бути неприємним.