Промивання носа: що це і коли треба промивати ніс?

Гострі і хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів є поширеними захворюваннями, які мають величезний вплив на якість життя пацієнтів. Промивання носа або іригаційна терапія являє собою лаваж сольовими розчинами носової порожнини, при цьому з поверхні слизової видаляються патогенні агенти (мікроорганізми, пил, алергени, густа слиз і т.д.). Промивання носа є ефективним допоміжним засобом для лікування симптомів, пов’язаних з хронічним риносинуситом. А також є багато досліджень, які підтверджують його ефективність при використанні в якості допоміжного засобу для лікування алергічного риніту і гострих інфекцій верхніх дихальних шляхів.

Як працює промивання носа і сольові розчини?

Порушення захисної функції слизової оболонки носа грає важливу роль при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Слизова оболонка носа має в своєму складі кілька видів клітин. Одні безперервно виробляють спеціальну слиз, інші завдяки віям здійснюють безперервне просування слизу і різних агентів, які потрапляють на слизову, з певною швидкістю і напрямком просування. Нормальне функціонування мукоциліарного кліренсу самостійно забезпечує очищення порожнини носа, тоді як його порушення призводить до запуску запального процесу.   Промивання носа грає важливу роль в здатності слизової оболонки носа протистояти впливу інфекційних агентів, медіаторів запалення і подразників. Промивання носа може призвести до поліпшення функції слизової оболонки носа завдяки кільком фізіологічним ефектам, включаючи пряме очищення, видалення медіаторів запалення, і поліпшення функції слизових оболонок, що демонструється збільшенням частоти руху війок.

Коли необхідно промивати ніс сольовим розчином?

Різні дослідження, проведені за останні роки, показали, що промивання носа один або два рази на день зменшує закладеність носа і покращує симптоми риніту і синуситу. Кілька міжнародних рекомендацій щодо лікування риніту вказують, в тому числі, на використання засобів для промивання носа при лікуванні різних захворювань носа:

  • Гострий риносинусит (алергічного або інфекційного походження)
  • Хронічний риносинусит (алергічного або інфекційного походження)
  • Синдром постназального стікання слизу і хронічний кашель внаслідок даного синдрому
  • Перед застосуванням лікарських засобів (наприклад, назальних кортикостероїдів)
  • Перед застосуванням інтраназальних глюкокортикостероїдів для лікування алергічного риніту
  • Післяопераційний очищення, що сприяє процесу загоєння
  • Закладеність носа
  • Промивання носа після впливу забрудненого довкілля, подразників, забруднюючих речовин
  • Назальний поліпоз
  • Муковісцидоз

Основні види промивання носа, які можна проводити в домашніх умовах

  • Зрошення носа за допомогою інтраназальних аерозолів і спреїв з морської або мінеральної води
  • Носовий душ, наприклад, Sinusalt®
  • Апарати Coclean, Rhinoflow, Water Pik

Промивання носа за допомогою спеціальних флаконів іригаторів – процедура полягає у введенні сольових розчином під тиском в порожнину носа з одного боку, при цьому розчин повинен виливатися з протилежного ніздрі. Тиск і натиск струменя при даному виді промивання регулюється самостійно, шляхом контролю ступеня стиснення флакона. Рінодуш, наприклад, Sinusalt® є відмінною альтернативою промиванню по Проетцу, яку можна використовувати в домашніх умовах. Апаратне промивання (по Проетцу) виконується за допомогою спеціального пристосування (відсмоктування). Показання до даної процедури визначаються виключно лікарем , і проводиться вона тільки в лікувальних установах.

Зрошення носа за допомогою аерозолів і спреїв з морською водою – це розпорошення в порожнині носа гігієнічних засобів. Зрошення порожнини носа може проводитися як з лікувальною метою, так і з профілактичною метою, може застосовуватися за призначенням лікаря і самостійно.

Які переваги носового душа перед зрошенням носа за допомогою спеціальних флаконів

Пляшки, які стискаються безпосередньо рукою, дозволяють здійснювати зрошення в такому положенні, коли голова знаходиться рівно по центру тіла і дивиться прямо (наприклад, Sinusalt®). Таке застосування є не тільки зручнішим, а й більш правильним, оскільки при використанні такої системи, мінімізується ризик потрапляння зрошувальної води в середнє вухо і тим самим мінімізується ризик розвитку отиту. Такі зрошувальні розчини також мають великий обсяг і, отже, проявили високу клінічну ефективність. Спрей для промивання – це вже змішаний розчин у флаконі, який не вимагає приготування. Вони добре діють для забезпечення зволожуючого ефекту, але оскільки обсяг зрошення є дуже маленьким, їх навряд чи можна розглядати як засоби очищення носової порожнини та синусів.

Сольові розчини. Який склад вибрати?

Сіль – це не тільки хлорид натрію. Існують різні види соляних розчинів, які використовуються для зрошення носа:

  1. Хлорид натрію (NaCl), 100% чистий.
  2. Хлорид натрію, наприклад, у вигляді кухонної солі або кулінарної солі, що містить різні добавки, такі як протизапальні речовини (кремнезем, фероцианід), йод або фтор. Ці всі добавки поразнюють слизову оболонку носа. Така харчова сіль також не містить іонів Са і К + в концентраціях, присутніх на слизовій оболонці, які необхідні для запобігання їх розведення в процесі зрошення. Ці іони необхідні для правильного функціонування носових війок.
  3. Хлорид натрію і бікарбонат натрію (NaHCO3), зазвичай містяться в препаратах власного виготовлення.
  4. Суміш різних солей:

Хлорид натрію + хлорид калію + хлорид кальцію + бікарбонат натрію + ксиліт (Sinusalt®)

  1. Суміш різних солей з різними добавками.

Переваги мікроелементних розчинів (морська, мінеральна вода) перед звичайним фізіологічним розчинами не доведене в наукових дослідженнях.