Нежить – це термін, який часто використовується в побуті і включає в себе риніт – запалення слизової оболонки носа, а також ринорею – надмірне утворення і виділення слизу. У нормі в носі у людини присутня невелика кількість слизу, яке постійно оновлюється. Проблеми виникають тоді, коли ця слиз утворюється у великій кількість. Що значить колір слизу і яким він буває розглянемо в нашій статті.
Світлі або прозорі виділення з носа є ознакою початкової стадії вірусної інфекції або алергії. Ось тільки при вірусної інфекції нежить тривати не більше 5-7 днів, а при алергії носить сезонний або цілорічний характер. Виділення з носа при алергії також спостерігаються при контакті з алергеном, наприклад, пилком, пилом, шерстю тварин і ін. Нежить же при вірусній інфекції часто супроводжується іншими симптомами, наприклад, лихоманкою, слабкістю, болем у горлі і іншими симптомами.
У холодну пору року світлі рідкі виділення з носа є абсолютно нормальним явищем. Це пояснюється тим, що вії слизової носа в холоді працюють не так активно, що сприяє надмірному накопиченню слизу в носі і її виділенню.
Білі густі виділення з носа характерні також для вірусної інфекції, початковій стадії аденоідита, гаймориту або етмоїдиту. Ще однією причиною білих густих виділень є тривале перебування в забруднених або запорошених приміщеннях, а також перебування в приміщеннях з сухим теплим повітрям, який пересушує слизову носа.
Назальні поліпи або поліпоз носа є однією з найчастіших причин білих соплів. Назальний поліпоз – це хронічне захворювання, яке характеризується розростанням слизової оболонки носа. При цьому захворюванні порушується носове дихання, спостерігається постійна закладеність носа і порушення відтоку слизу.
Білі виділення з носа можна спостерігати при кандидозі слизової оболонки носа. Але цей стан зустрічається дуже рідко.
Зелені виділення з носа часто, але не завжди свідчать про наявність бактеріальної інфекції. Але для бактеріальної інфекції характерні погіршення стану і такі симптоми як:
Ці симптоми можуть свідчити про розвиток запалення в навколоносових пазухах – гаймориті або фронтиті. У таких випадках необхідно звернутися за консультацією до лор-лікаря для призначення відповідного лікування.
У дітей зелений колір сопель зустрічається при аденоїдиті. Також зелений або жовтий окрас слизу на 3-5 день вірусної інфекції на тлі поліпшення загального самопочуття свідчить про одужання.
Існує думка, що якщо у людини зелені соплі, то йому відразу потрібен антибіотик. Чи так це? У слизу можна знайти клітини нейтрофіли, які поглинають і руйнують віруси і бактерії, тим самим спрямовані на боротьбу з інфекцією. Ці самі клітини, нейтрофіли, володію ферментом мієлопероксидази, яка виділяється при руйнуванні бактерії і має зелений колір. Таким чином слиз з великою кількістю зруйнованих нейтрофілів має зелений колір. А з таким слизом з носової порожнини і пазух виходить все, що накопичилося за час хвороби. Тому не потрібно лякатися зеленого слизу – це може свідчити про нормальний процесі очищення носа.
Причиною появи крові в слизу може стати крихкість судинної стінки. Також однією з поширених причин появи крові в слизу може стати стороннє тіло в носі. При цьому буде також спостерігатися одностороння закладеність носа і зелені виділення з кров’ю і неприємним запахом з однієї ніздрі. У пацієнтів з артеріальною гіпертензією також нерідко можуть спостерігати прожилки крові в назальному секреті, а також носові кровотечі.
Як Ви бачите деякі види нежиті не такі вже й прості.
Не займайтеся самолікуванням і зверніться до лікаря якщо: